Bozcaada'ya Yolculuk

Bozcaada'ya nasıl giderim? Bozcaada'ya nasıl ulaşabilirim? Tüm sorularınızın cevabı bu sayfada.

İstanbul’dan Bozcaada'ya arabayla gelmek için Çanakkale Boğazı’nı geçmeniz gerekiyor. Boğazı deniz yoluyla, arabalı feribot kullanarak geçmek için farklı seçenekleriniz bulunuyor:

* Gelibolu - Lapseki (20 dak)
* Eceabat - Çanakkale (15 dak)
* Kilitbahir - Çanakkale (7 dak)

Gestaş'ın Çanakkale Boğazı'nda düzenlediği sefer saatleri için tıkayın

Çanakkale Boğazı'nı geçtikten sonra Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık 50 dakikada Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz.

- İzmir yönünden gelirken, Çanakkale'ye uğramadan, Ezine ve Geyikli tabelalarını takip ederek iskeleye ulaşabilirsiniz.

[ Çanakkale Boğazı'ndan araba geçişi Gestaş ile 75 TL]

Hızlı Feribot
Araba kullananlar İstanbul-Bozcaada arasında Yenikapı - Bandırma hızlı feribotlarını da kullanabilir. Her gün sabah ve akşam saatlerinde yapılan seferlerde yolculuk ortalama 2 saat sürüyor. Bandırma’dan sonra Lapseki-Çanakkale üzerinden Geyikli’deki Bozcaada iskelesine varmak 3 saati buluyor. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra Biga-Çan-Bayramiç güzergahı da takip edilebilir. Bu yol diğeri kadar düzgün olmasa da manzarası daha güzel . Böylece sadece 3 saat araba kullanarak İstanbul'dan adaya ulaşmış oluyorsunuz.

Karadan Mesafeler
İstanbul – Bozcaada 400 km.
Ankara – Bozcaada 710 km.
Bursa– Bozcaada 320 km.
İzmir – Bozcaada 280 km.
Çanakkale - Bozcaada 60 km.

Büyükşehirlerden Bozcaada’ya yazın her gün bazı otobüs şirketi tarafından seferler düzenliyor. ( Çanakkale Truva, Kamil Koç, Metro, Pamukkale). Otobüsler sadece yaz döneminde Geyikli Yükyeri İskelesi’ne kadar yolcu getiriyor. Kış döneminde Ezine son durak oluyor. Büyük otobüslerin adaya geçmesi yasak, zaten direk ada merkezine yanaştığınız için otobüse ihtiyacınız da olmuyor.

Kış döneminde son durak Ezine’deki otobüs garı oluyor. Buradan minibüs ya da taksi ile Geyikli’deki iskeleye varılabilir.

[İstanbul-Geyikli İskelesi otobüs bileti, kişi başı 150 TL]

Arabalı Feribot Seferleri Bozcaada’ya ulaşım Gestaş tarafından, feribot (arabalı vapur) ile sağlanıyor. Bozcaada ile Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi arasındaki 4 mil mesafe, ortalama yarım saat sürüyor. Yaz sezonunda iki feribot karşılıklı çalışıyor. Yazın 45 dakikada bir yapılan seferler, kışın günde üçe kadar inebiliyor. Yazın adaya gidiş ve dönüşte araçların online rezervasyon yapmaları gerekiyor. Feribot bileti gidiş dönüş kesiliyor.

[ Gidiş-dönüş araba ile geçiş yolcular dahil 150 TL, yaya 14 TL. Ödeme için kredi kartı kabul edilmiyor !)

Çanakkale'den Bozcaada'ya Seferler Çanakkale-Bozcaada arasında sadece yaz sezonunda ve sadece yayalar için ulaşım imkanı bulunuyor. 2019 itibariyle her sabah 9'da Çanakkale'den kalkan bir gezi teknesi akşam 19'da adadan dönüş yapıyor. Yolculuk 2 küsür saat sürüyor. Kişi başı 25 TL.

Bozcaada’ya en yakın havaalanı 56 km. uzaklıkta bulunan Çanakkale Havaalanı. THY'nın İstanbul ve Ankara'dan Çanakkale'ye haftanın bazı günleri direk uçuşları bulunuyor. Yolculuk 50 dakika sürüyor.

Çanakkale Havaalanı'na varışlar gece yarısı olduğu için o saatlerde adaya ulaşmanız mümkün değil. Ancak o gece Çanakkale'de konaklayıp ertesi gün adaya geçebilirsiniz. Çanakkale otobüs garından, buradan saat başı kalkan minibüslerle 1 saatte Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşabilirsiniz. Çanakkale'den iskeleye taksi ile yolculuk 50 dakika sürüyor, 200 TL. tutuyor.

Giriş